Vtipy o právnících jsou fajn. Kdo je však nechápe z nadhledem, může se skutečně potkat jen s těmi horšími stránkami právníků, protože mu horší prostě přijdou. Jak tedy s právníky jednat?
Někteří považují advokáty za nutné zlo. Musí za nimi pro drahé řešení problému. Osobního, obchodního. Advokáti jsou zosobněním tohoto problému a množství peněz, které mohli klienti využít rozhodně zábavněji. Zejména ti od protistrany jsou učinění ďáblové.
Pro druhou skupinu lidí jsou právníci podivíni produkující hordy papírů a řečí kolem budoucích záležitostí, které rozhodně nemůžou být nikdy tak hrozné, jak je popisují a hlavně, opět, chtějí po nich peníze za něco co se určitě zrovna jim nemůže stát. Oni jsou v jiné situaci, oni to mají ošetřené.
Třetí skupina věří v šamanské schopnosti právníků, jak je lze vidět v televizi. Určitě najdou nějakou tu kličku, protistranu rozdrtí na prach a na tom prachu může klient tančit vítězné tanečky.
Přitom je to tak prosté, jako třeba se zdravím. Pokud se o něj zajímám, dbám o něj, chodím na preventivní prohlídky k lékaři a jsem si vědom jeho důležitosti ve svém životě, nemusím být expert na nemoci a utrácet hromady peněz a energie za léčení. Starám-li se odpovědně o svůj majetek, o svou firmu a chci-li aby vzkvétaly, zajdu si za právníkem dopředu pro radu. Rada preventivní je vždy levnější, než následná analýza, diagnóza, tvorba strategie, zastupování u soudu a vysvětlování případného neúspěchu.
Nesnažte se přitom advokáta oblbnout, zakrýt mu některá fakta, které vám zrovna nehrají do noty, nebo si myslíte, že by vás měl právník za blbce. Nesnažte se, aby vám právník pouze odsouhlasil postup, jakkoliv se vám zdá nejlepší. Vyhazujete peníze oknem. Jak vám může advokát pomoct, když nezná všechny okolnosti? Poslouchejte, co vám říká, proto jste za ním přišli. Jestli se vám rada advokáta nezdá, ověřte si ji. Ale pozor – víte kolik právních názorů mají tři advokáti? Čtyři.